Pokládka a spárování
Dříve se užívala metoda silnovrstvého (cca 15 mm) podkladu z cementové malty. Rovinné pokládání obkladových prvků (namáčených před tím ve vodě) bylo věcí dovednosti a zkušenosti obkladače.
Dnes se pokládka dlažeb a obkladů provádí téměř výlučně metodou tenkovrstvého lepení. Předpokladem pro užití této metody je pochopitelně velmi dobrá rovinatost podkladu. Nejcitlivější posouzení rovinatosti podkladu je u podlah. Zde se bezchybné rovinatosti dociluje použitím tzv. samonivelačních hmot.
Účinnost lepidel, ale i malt a spárovacích hmot je založena na různých chemických principech. Proto je vždy důležité řídit se pokyny a návody pro použití, které jsou uvedeny na obalech příslušných hmot. Tak existují lepidla pro použití v interiérech nebo vně budov a domů nebo lepidla vodotěsná či mrazuvzdorná apod. Lepidel lze s úspěchem použít i při podkladu ze starých obkladaček aniž by se odstraňovaly.
Dalším rozlišením těchto hmot může být i způsob jejich vytvrdnutí - např. normálně tvrdnoucí lepidla či elastická lepidla, která zůstávají flexibilní i po vytvrdnutí. Elastická lepidla jsou do jisté míry schopna přenést různá pnutí podkladových materiálů. Např. při podlahovém topení nebo u dřevěných podlah jako podkladu.
Pro obklady a dlažbu z přírodního kamene jsou k dispozici speciální lepidla, která nezpůsobují možné, ale nežádoucí, lehké zbarvení na okrajích prvků.
Podle způsobu nanášení lepidel se rozlišuje metoda:
- floating - lepidlo se nanáší na podklad
- buttering - lepidlo se nanáší na obklad
- buttering-floating - lepidlo se nanáší na obklad i na podklad
Kombinovaná metoda se používá zejména při obkladech ve venkovních prostorách, kde je zájem vytěsnit pokud možno veškeré dutiny, kam by mohla vniknout voda.
Lepidlo se nanáší zubovým hladítkem s hloubkou zubů od 3 mm do 8 mm podle velikosti obkladového prvku. Hloubka a šířka zubů mají být stejné. Lepidlo má být nanášeno tak, aby obklad mohl být položen šikmo k průběhu hřebenování.
Stejná šířka spáry se dociluje použitím obkladačských křížků tvaru X, T nebo Y a šířky 1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 8 mm. Šířka spáry se volí v závislosti na velikosti obkladových prvků a zejména pak i s ohledem na "kalibr" t.j. na rozměrovou toleranci.
Spárovací hmoty na cementové bázi jsou dnes k dostání ve více než třiceti barevných odstínech. Výběr tedy závisí jen na estetickém vjemu.
V rozích a v dilatačních spárách se aplikuje nejčastěji flexibilní silikonový tmel. Při použití silikonu je třeba dbát na spolehlivé třístranné přilnutí.
Zvláštní případy (rohy, kouty, dilatace apod.) lze ošetřit pomocí ozdobných lišt, které jsou rovněž k dostání ve velkém výběru barev, velikostí a druhu účelu.